Tineri cercetători români, participanți la olimpiada EUCYS 21

Date:

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Inginerie Electrică ICPE-CA București își reconfirmă calitatea de veritabilă pepinieră de specialiști formați pentru mare performanță științifică, prin reprezentarea României cu două echipe de cercetare la olimpiada internațională EU Contest for Young Scientists – EUCYS 21, echivalentul european al olimpiadei ISEF–SUA. Tinerii cercetători sunt membri ai Centrului „Alexandru Proca” pentru Inițiere în Cercetarea Științifică a Tinerilor din cadrul ICPE-CA.

Tinerii reprezentanți ai României și temele de cercetare elaborate la ICPE-CA pe care le vor prezenta la olimpiada europeană de cercetare EUCYS 21 sunt:

– Natalia Ionescu, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național Mihai Viteazul din București – „Strong electric field electroosmosis – physical principles and measurements in the strongly nonlinear regime”

– Despina Gică, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național Mihai Viteazul din București – „Demyelination: a Research into the Use of Electrical Models in Studying Demyelinating Diseases”

Olimpiada tinerilor cercetători EUCYS 21 se va desfășura în perioada 16-21 septembrie 2021, în Spania.

Foto: ICPE-CA

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

CBRE: Piața industrială și de retail rămân ancore solide pentru investiții și dezvoltare, în 2025

CBRE România confirmă, prin datele sale recente de piață,...

Înrolare 100% online, oferită de Garanti BBVA noilor clienți persoane fizice

Garanti BBVA anunță că oferă „clienților noi, persoane fizice,...

ENERGY CEO FORUM & AWARDS GALA –2025 – 13 mai | InterContinental Athénée Palace Bucharest, Sala Le Diplomate

THE DIPLOMAT – BUCHAREST organizează cea de-a 14-a ediție...

Certificarea locomotivei electrice de 6000 kW, modernizată cu fonduri din PNRR

Compania RELOC Craiova, membră a GRAMPET Group, anunță „obținerea...