GREEN ENERGY CONFERENCE by The Diplomat-Bucharest | 12 septembrie

Date:

În fața provocărilor de mediu fără precedent, nevoia de a adopta soluții de energie verde nu a fost niciodată mai urgentă. Astăzi, ne aflăm la intersecția dintre necesitate și posibilitate – un moment în care alegerile strategice ale companiilor si instituțiilor pot redefini traiectoria economică și socială. De la rețele fotovoltaice care valorifică energia solară până la turbinele eoliene, peisajul energiei durabile evoluează într-un ritm accelerat, implicând costuri și investiții importante ce trebuie valorificate și care ar trebui să se regasească concret în evoluția eficienței energetice globale. 

Publicația The Diplomat-Bucharest organizează GREEN ENERGY CONFERENCE dedicată actualizărilor energiei verzi pe 12 septembrie în cadrul InterContinental Athénée Palace Bucharest (fost Athénée Palace Hilton Bucharest) Regina Maria Hall. 

Capacitatea globală de a genera energie electrică din surse regenerabile a înregistrat o evoluție constantă în ultimele trei decenii, cu un potențial de a atinge nivelul de triplare a capacității verzi până în 2030, stabilit de guverne la conferința COP28 privind schimbările climatice. Raportul oficial al conferinței arată că, în condițiile politicilor existente și a condițiilor de piață, este de așteptat ca capacitatea globală de energie regenerabilă să crească la 7300 GW în perioada 2023-2028. Proiectele fotovoltaice și eoliene reprezintă 95% din expansiune, sursele regenerabile depășind cărbunele pentru a deveni cea mai mare sursă de generare globală de energie electrică până la începutul anului 2025. Dar, în ciuda creșterii fără precedent din ultimele 12 luni, obiectivele precizează că este nevoie de a tripla capacitatea până în 2030, un obiectiv asumat global la conferința COP28 din decembrie 2023.

AGENDA CONFERINȚEI

09:00 – 10:00 ÎNREGISTRARE PARTICIPANTI & WELCOME COFFEE

10:00 – 11:30 SESIUNEA I   POLITICI PENTRU ENERGIE VERDE ȘI INVESTIȚII VERZI

11:30 – 11:45 PAUZĂ DE CAFEA

11:45 – 13:15 SESIUNEA II  NOI TEHNOLOGII ȘI SOLUȚII PENTRU EFICIENȚA ENERGETICĂ

13:15 – 14:130 NETWORKING LUNCH

10:00 – 11:30  SESIUNEA I  POLITICI PENTRU ENERGIE VERDE ȘI INVESTIȚII VERZI

VORBITORI

SEBASTIAN-IOAN BURDUJA, Ministry of Energy, Minister of Energy, Romanian Government 

OANA-MARCIANA ÖZMEN, Secretary of the Committee on Industries and Services, Deputy, Chamber of Deputies  Romanian Parliament

LIVIU GAVRILA, Vice-president , Romania Wind Energy Association RWEA

KAROLY BORBELY, CEO, Hidroelectrica

CLAUDIU CREȚU-SÂRBU, General Manager, Elcen

ADRIAN BOROTEA, Country Manager, Verbund Wind Power Romania

MODERATOR: DANA DARABAN, Executive Director, ACUE | Federation of Associations of Utilities Companies in Energy

TEME DE DISCUTIE

• Noua Strategie Energetică a României

• Tranziția energetică – Costuri, investiții, provocări pentru industrie

• Fondul de modernizare – Sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice

• Securitatea energetică a României și a regiunii Europei de Est

• Cum poate România să accelereze implementarea proiectelor de stocare a energiei 

 11:45 – 13:15  SESIUNEA II NOI TEHNOLOGII ȘI SOLUȚII PENTRU EFICIENȚA ENERGETICĂ

SPEAKERS 

CHRISTIAN LEONTE, CEO, Waldevar Holding

IONUȚ CIUBOTARU, Vice President of Business Development, OMV Petrom

CĂTĂLIN CEPIȘCĂ, Senior Director Energy, Metals and Utilities Department, Raiffeisen Bank

ADRIAN FRIGEA, Carbon and Climate Leader, Leroy Merlin

ELENA POPESCU, CEO, Elektra Renewable Support 

ANDREI MANEA, Executive Director, RPIA

TIBERIU DĂNEȚIU, Corporate Affairs & Retail Media Director, Auchan Retail Romania

MODERATOR: MIHNEA CĂTUȚI, Head of Research, EPG

  TEME DE DISCUTIE

• Proiecte fotovoltaice și verzi de succes implementate în România

• Consolidarea rețelelor electrice în contextul electrificării transporturilor – investiții, provocări și oportunități

• Strategie privind dezvoltarea proiectelor din surse regenerabile (solar, eolian, geotermal)

• Solutii de finantare pentru productia si stocarea energiei verzi

• Cum pot administrațiile locale și centrale să accelereze implementarea tehnologiilor eficiente energetic

• Tehnologii bazate pe baterii și alte tehnologii emergente

• Proiecte de succes de stocare a energiei implementate în România


 Evenimentul beneficiaza de sprijinul: 

 PARTENER INSTITUȚIONAL MINISTERUL ENERGIEI

 PARTENERI GOLD               

ELECTRICA FURNIZARE, RAIFFEISEN BANK, HIDROELECTRICA, LEROY MERLIN, TINMAR ENERGY, ELEKTRA RENEWABLE SUPPORT, VERBUND WIND POWER ROMANIA, OMV PETROM, WALDEVAR, AUCHAN RETAIL ROMANIA

PARTENERI 

NUCLEARELECTRICA, ELECTROCENTRALE BUCURESTI (ELCEN), ALIVE CAPITAL, PARAPET, EXIM BANK, ROMGAZ, SOLAX POWER   

CU SPRIJINUL

ACUE, AHK ROMANIA, BRCC,  CLUJIT,  WORLD ENERGY COUNCIL, HENRO, RWEA, RPIA, LOVERING & PARTNERS BUSINESS CONSULTANTS 

PARTENERI MEDIA

SUSTAINABILITY TODAY, AUTOMOTIVE TODAY, OUTSOURCING TODAY, FINANCIAL INTELLIGENCE, ROMANIA  DURABILA, ECONOMISTUL, CLUB ECONOMIC, BURSA

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025

Calitate și economii în centrul tradițiilor pascale Un studiu realizat...

Bucurie de Paște din lucruri simple: BCR propune 10 sfaturi financiare de Sărbători

Banca Comercială Română (BCR), prin programul Școala de Bani,...

Power of Now 2025 – un eveniment despre căutare, autocunoaștere și devenire profesională 

Peste 300 de liceeni și studenți din București, Brașov,...