România a implementat mecanismul de sprijin Contracte pentru Diferență (CfD) pentru a susține tehnologii cu emisii reduse de carbon, iar prima licitație a reprezentat un succes

Date:

România a implementat mecanismul de sprijin Contracte pentru Diferență (CfD) pentru a susține tehnologii cu emisii reduse de carbon, iar prima licitație a reprezentat un succes. Aceasta a atins obiectivul de aproximativ 1,5 GW de capacitate instalată, cu 1.096 MW energie eoliană onshore și 432 MW energie solară.

Principalele aspecte privind prima licitație:

  • 47 de oferte au fost declarate eligibile pentru etapa de evaluare financiară, dintre care 21 au fost declarate câștigătoare;
  • Conform mecanismului CfD, prețurile maxime de exercitare nu au putut depăși valorile de: 78 EUR/MWh pentru energia solară și 82 EUR/MWh pentru energia eoliană onshore;
  • Prețuri medii ponderate estimate de exercitare în cadrul licitației: 51 EUR/MWh pentru energia solară și 65 EUR/MWh pentru energia eoliană.

În ciuda succesului acestei prime licitații, sectorul energiei regenerabile din România continuă să fie precaut, deoarece unele formulări din contractul CfD sunt mai puțin încurajatoare decât păreau inițial.

Cel mai recent comentariu al EPG analizează, pe scurt, schema de sprijin CfD din România și evidențiază principalele preocupări ale industriei. Autorii Nadia Maki și Radu Dudău prezintă o serie de incertitudini, cum ar fi lipsa unei metodologii finale, aprobate de ANRE, privind stabilirea prețului de referință,  indexarea prețului de exercitare cu indicele prețurilor de consum (IPC), dreptul statului de a rezilia unilateral contractul CfD și faptul că realizarea racordării la rețea de transport este lăsată în responsabilitatea ofertanților.

Comentariul complet poate fi citit aici.

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025

Calitate și economii în centrul tradițiilor pascale Un studiu realizat...

Bucurie de Paște din lucruri simple: BCR propune 10 sfaturi financiare de Sărbători

Banca Comercială Română (BCR), prin programul Școala de Bani,...

Power of Now 2025 – un eveniment despre căutare, autocunoaștere și devenire profesională 

Peste 300 de liceeni și studenți din București, Brașov,...