Articol preluat de pe FoodBiz.ro
Politicianul român Ben Oni Ardelean, al cărui nume este vehiculat, în prezent, pentru portofoliul de la Externe în locul lui Emil Hurezeanu, declară într-un interviu acordat FoodBiz că singura ancoră de securitate pe care România o are la acest moment „este SUA, iar NATO este secundar”.
Fostul parlamentar, specialist în politică externă și securitate națională, atrage atenția că trecem printr-o perioadă în care organizațiile internaționale, inclusiv NATO nu se simt prea bine, fiind într-o perioadă de reașezare. Trebuie să ne luăm soarta în mâini și să nu contăm pe un sprijin extern imediat, mai spune Ben Oni Ardelean.
„Singura garanție de securitate, singura ancoră de securitate pe care România o are în acest moment este SUA. NATO este secundar, am spus acest lucru și îl spun răspicat ori de câte ori mă întreabă cineva. Ca unul care am fost inclusiv vicepreședintele Comisiei NATO, am activat opt ani la Adunarea Parlamentară a NATO, am fost pe zona de securitate națională mulți ani de zile și sunt oarecum în zona aceasta extrem de atent și vigilent vreau să spun că, în acest moment, toate aceste organizații internaționale nu se simt bine, inclusiv NATO. Sunt într-o perioadă de reașezare, sunt într-o perioadă în care își recalculează foarte bine bugetele, resursele pe care le au, personalul șamd. Iar ceea ce este foarte important este ca România, ca și altă țară din UE, din NATO, Schengen și de unde ar fi să știe că în primul și în primul rând trebuie să îți iei soarta în mâini și să nu contezi neapărat pe un sprijin extern imediat”, afirmă Ben Oni Ardelean în interviul acordat FoodBiz.
Politicianul mai vorbește și despre importanța securității naționale, dar și despre faptul că ar trebui să avem o „relație extraordinară cu America”.
„Așa cum spuneam, noi suntem oarecum într-o zonă de proximitate a unui conflict internațional extrem de costisitor și vrem ca să rezolvăm această problemă absolut esențială pentru țară: securitatea, dacă n-ai securitate, n-ai economie, nu mai ai sănătate, nu mai ai infrastructură, nu mai ai nimic, uitați-vă la ucraineni. Când ai pierdut securitatea, ai pierdut tot, degeaba am eu o economie extraordinară, degeaba am eu un sistem de sănătate bun că dacă a căzut securitatea nu mai avem nimic, iar riscul este major. Cred că prezența trupelor americane pe teritoriul României la care am contribuit activ ca acestea să fie aduse încoace, cred că prezența scutului de la Deveselu, cred că prezența altor trupe din NATO pe teritoriul României, a bazelor militare, a centrelor de inteligență pe NATO, pe cybe protection, pe toate celelalte chestiuni, centrele de instruire pentru piloți F-16, R35, toate celelalte lucruri sunt esențiale în contextul acesta securitar global care este extrem de precar acum, iar faptul că, în acest moment, noi cu precădere trebuie să avem o relație extraordinară cu America nu este dat doar de dorința noastră de a avea acest proiect securitar închis, ci în mod special de a reuși ca la nivel global să fim și noi o piesă importantă în acest angrenaj”, arată Ben oni Ardelean.
Conf. Univ. Dr. Ben-Oni Ardelean este specialist în politică externă și securitate națională, de-a lungul timpului contribuind semnificativ pe relatia Romania – SUA.