Compania ICAP CRIF, deținută integral de CRIF și lider de piață în sud-estul Europei, anunță „achiziția Company Data SRL, care operează sub numele Date Firme, o companie de succes din județul Cluj. Date Firme livrează servicii unui număr semnificativ de clienți locali, iar achiziția acesteia este proiectată să consolideze operațiunile CRIF în zona centrală și de vest a României.
Date Firme va continua să vândă produsele și serviciile proprii, adăugând în oferta sa soluțiile avansate ale ICAP CRIF”.
Theodoros Polydoros, director executiv al ICAP CRIF Bulgaria și România: „ICAP CRIF și Date Firme se angajează să asigure o tranziție fără probleme pentru clienții lor. Continuitatea operațiunilor, inclusiv asistența pentru clienți și interfețele online, acestea sunt prioritățile noastre principale. Suntem încrezători că această achiziție va aduce beneficii semnificative clienților, angajaților și comunității de afaceri.”
ICAP CRIF precizează că „expertiza Date Firme și portofoliul său stabil în România vor completa operațiunile bine cunoscute ale ICAP CRIF precum și gama sa diversificată de produse, creând o sinergie de care vor beneficia clienții ambelor companii. Clienții Date Firme vor avea acum acces la gama extinsă de produse și servicii ICAP CRIF, acestea oferindu-le mai multe opțiuni și flexibilitate”.
Nikitas Konstantellos, președinte și CEO al grupului de companii ICAP CRIF: „Achiziția strategică a Date Firme de către ICAP CRIF este o dovadă a angajamentului companiei de a-și extinde activitatea în Europa de Sud-Est. Integrarea Date Firme va contribui, fără îndoială, la traiectoria de creștere a ICAP CRIF și CRIF, consolidând poziția acestora de lider în sectoarele de informații de afaceri și soluții de risc de credit.”
ICAP CRIF subliniază că, „într-un context economic ce evoluează rapid, se angajează să rămână în fruntea inovației, oferind servicii și soluții de neegalat clienților săi, abilitând companiile, încurajând creșterea economică și contribuind la un viitor prosper.”
Iată AICI filmul de prezentare al CRIF
ICAP CRIF (anterior ICAP S.A. grup de companii), cu 60 de ani de prezență de succes în Grecia, România, Bulgaria și Cipru, este caracterizat ca „lider de piață în soluții de risc de credit și informații de afaceri din sud-estul Europei. Din 23 decembrie 2021, ICAP CRIF este o companie deținută integral de CRIF. Este un hub regional important în cadrul grupului CRIF și este organizat și funcționează ca o singură entitate sub o singură echipă comună de management. ICAP CRIF (www.icapcrif.com) oferă soluții inovatoare pentru o gamă largă de provocări în afaceri, care sunt grupate în 5 categorii: Soluții pentru informații de afaceri și risc de credit, Servicii de evaluare și analiză, Soluții de marketing și vânzări, Soluții tehnologice și Servicii avansate de analiză și consultanță.
ICAP CRIF RATINGS SINGLE MEMBER SA este una dintre puținele companii din Europa certificate ca Agenții de Evaluare a Creditelor (CRA) de către Autoritatea Europeană pentru Valori Mobiliare și Piețe (ESMA)”.
CRIF este cunoscută ca „o companie globală specializată în sisteme informatice de credit și afaceri, servicii de analiză, externalizare și procesare, precum și soluții avansate digitale și open banking pentru dezvoltarea afacerilor. CRIF își propune să creeze valoare pentru consumatori, întreprinderi și instituții financiare prin furnizarea de informații și soluții care permit luarea deciziilor mai puternice, îmbunătățirea accesului la credit și accelerarea inovației digitale. CRIF oferă, de asemenea, consumatorilor și IMM-urilor servicii de prevenire a fraudei și de securitate cibernetică. În plus, CRIF Ratings, o agenție de rating de credit autorizată de ESMA și recunoscută ca ECAI, oferă ratinguri companiilor nefinanciare cu sediul în UE. CRIF este, de asemenea, un AISP în toate țările europene în care este aplicabilă directiva PSD2 pentru open banking și un AISP în Marea Britanie. Fondată la Bologna în 1988, astăzi compania operează în 37 de țări de pe 4 continente, cu peste 6.400 de profesioniști. Peste 10.500 de bănci și instituții financiare, peste 600 de companii de asigurări, 90.000 de întreprinderi și 1.000.000 de consumatori folosesc în prezent serviciile CRIF.
Pentru mai multe informații: www.crif.com”
Notă:
ESMA: European Securities and Markets Authority (Autoritatea Europeană pentru Valori Mobiliare și Piețe)
ECAI: External Credit Assessment Institution (Instituţii Externe de Evaluare a Creditului)
AISP: Account Information Service Provider (Furnizor de Servicii de Informații despre Cont)
PISP: Payment Initiation Service Provider (Furnizor de Servicii de Inițiere a Plății)
PSD2: Payment Services Directive 2 (Directiva Privind Serviciile de Plată 2)