Profitul afacerii Stejarii deținută de Ion Țiriac a scăzut cu 12,5%

Date:

Omul de afaceri Ion Țiriac a încasat anul trecut un profit cu 12,5% mai mic din afacerea Stejarii, cu apartamente de lux destinate închirierii, după ce în 2016 indicatorul crescuse fulgerător cu 80%, potrivit Capital.

În paralel, cifra de afaceri a crescut cu același procent de 12,5%. Complexul Stejarii, în care și Ion Țiriac are un apartament, a generat în 2017 un profit net de circa 4,33 mil. euro, față de 4,94 mil. euro un an mai devreme, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor Publice.

Nivelul datoriilor Stejarii sunt de 55,8 mil. euro, în ușoară scădere față de nivelul din 2016. Țiriac a reușit să-și sporească numărul de chiriași în ultimii ani, după deschiderea complexului de agrement Stejarii Country Club, o investiție de 18 mil. euro inaugurată la sfârșitul lui 2013. Ion Țiriac a fost desemnat anul trecut cel mai bogat român de către revista Capital, cu o avere estimată la 1,7-1,8 mld. euro.

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Campania de conducere defensivă „Viața e a ta”

La Shopping City Ploiești a fost lansată campania de...

CCIR explorează oportunitățile de investiții în Venezuela

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a României,...

Footprints AI și retail media, doi într-una sau succesul fără granițe

Deși este prezentă de doar șapte ani pe piață,...