Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Ilfov anunță că, la finalul lunii decembrie 2024, avea înregistrați în evidențele proprii „821 de șomeri, dintre care 503 femei, rezultând o rată a șomajului de 0,38%.
Din totalul șomerilor înregistrați în evidențele AJOFM Ilfov la finalul lunii decembrie 2024, 371 de persoane beneficiază de indemnizaţie de şomaj, iar 450 sunt înregistrate ca șomeri neindemnizați.
Clasificarea șomerilor în funcție de mediul de rezidenţă indică faptul că 206 șomeri provin din mediul urban, iar 615 provin din mediul rural.
În funcție de grupa de vârstă din care fac parte, șomerii sunt repartizați astfel: 54 de persoane fac parte din grupa de vârstă sub 25 de ani, 35 de persoane din grupa de vârstă 25-29 de ani, 164 de persoane din grupa de vârstă 30-39 de ani, 212 persoane din grupa de vârstă 40-49 de ani, 171 de persoane din grupa de vârstă 50-55 de ani și 185 de persoane din grupa de vârstă peste 55 de ani.
Din punctul de vedere al repartizării pe niveluri de instruire, ponderea cea mai mare o au șomerii cu studii primare, gimnaziale și profesionale (555 de persoane), urmați de șomerii cu studii liceale și postliceale (174 de persoane) și de cei cu studii superioare (92 de persoane)”.