Tineri cercetători români, participanți la olimpiada EUCYS 21

Date:

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Inginerie Electrică ICPE-CA București își reconfirmă calitatea de veritabilă pepinieră de specialiști formați pentru mare performanță științifică, prin reprezentarea României cu două echipe de cercetare la olimpiada internațională EU Contest for Young Scientists – EUCYS 21, echivalentul european al olimpiadei ISEF–SUA. Tinerii cercetători sunt membri ai Centrului „Alexandru Proca” pentru Inițiere în Cercetarea Științifică a Tinerilor din cadrul ICPE-CA.

Tinerii reprezentanți ai României și temele de cercetare elaborate la ICPE-CA pe care le vor prezenta la olimpiada europeană de cercetare EUCYS 21 sunt:

– Natalia Ionescu, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național Mihai Viteazul din București – „Strong electric field electroosmosis – physical principles and measurements in the strongly nonlinear regime”

– Despina Gică, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național Mihai Viteazul din București – „Demyelination: a Research into the Use of Electrical Models in Studying Demyelinating Diseases”

Olimpiada tinerilor cercetători EUCYS 21 se va desfășura în perioada 16-21 septembrie 2021, în Spania.

Foto: ICPE-CA

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025

Calitate și economii în centrul tradițiilor pascale Un studiu realizat...

Bucurie de Paște din lucruri simple: BCR propune 10 sfaturi financiare de Sărbători

Banca Comercială Română (BCR), prin programul Școala de Bani,...

Power of Now 2025 – un eveniment despre căutare, autocunoaștere și devenire profesională 

Peste 300 de liceeni și studenți din București, Brașov,...